Гуцулик
Про породу
История
Фотографии
Цены
Покататься
Документы
КонтактыНаши лошади

Всадники на лошадях
Всадники на лошадях
Продажа лошадей недорого
Лошади продажа
Породы лошадей
Фото лошадей
Продажа коней
Продаж коней
Лошадка
Продам пони

 

Наши контакты

Закарпатская область,
Ужгородский район,
с. Андреевка.


Фермерское хозяйство Золотая Подкова


Теги страницы

гуцульский кінь гуцульская порода в Украине

 

Новости Закарпатья

Электропередач
Ремонт ходовой
Собаки уживаются
Кофеварка
IP-телефония
Турецкая баня
Сигнализация
Астрахань
Сочи
Часы
Конвекторы
Tickets.by
Зоотовары
Авиаперевозки
Рюкзак
Атрибуты
Подбор очков
Сейшелы
Житница мира
Онлайн-радио
Пластиковые окна
Автобусные туры
Кломид
Общение
Микроавтобус
Водоохладитель
Жалюзи
Лаборатория
Полимерная глина
Программы
Фортепиано
Уроки онлайн
Слинг
Толстовки
Животные
Торговая марка
Утепление стен
Квартира Москва
Огнезащита
Аренда квартир
Тур New York
Фотообои
Подтяжка груди
Корочанское
Бар не горчит
Ролики
Врач-стоматолог
Шиномонтаж
Похудеть
Поиск запчастей
Американка


Статистика

 

Гуцульський кінь – окраса і гордість краю

 

Пане Юрію, що Ви можете розповісти з історії гуцульської породи коней?

Гуцульські коні - одна із старовинних порід в Україні. Її розведення зосереджено в гірській та передгірській зонах Закарпатської, Львівської, Івано - Франківської та Чернівецької областей. Ця порода здавна мала попит. Німець Гакет у своїй книжці, написаній 1789 р. наводив факти закупівлі у гуцулів коней для австрійського війська. Кращих кобил для розплоду закуповувала Угорщина і Люксембург. Але ще більшу увагу гуцульські коні привернули до себе під час І Світової війни, коли через затяжні бої в Карпатах військові змушені були замінити своїх коней на гуцульських.

Треба визнати, що відродженню гуцульського коня багато в чому посприяв польський уряд, який після І Світової війни, вбачаючи кризовий стан у розведенні цієї цінної породи, зумів не тільки зберегти, розмножити, а навіть поліпшити її. Починаючи з 1925 року, щорічно у Косові, Устеріках і Верховині організовувалися виставки гуцульських коней. Там відбувався ветеринарний огляд і видавалися рекомендації щодо правильної годівлі та утримання. Населення було в цьому зацікавлене, тому що за найкращих тварин уряд давав нагороди грішми.

Як ця порода творилася?

Можна сказати, що стихійно. Потім уже фахівці прибавляли крові і окультурювали. Багато вчених вважають, що гуцульський кінь є прямим нащадком тарпана- лісового і степового дикого коня мишастої масті (кольору), який довго зберігався на Півдні Росії, а зараз повністю знищений. Також схиляються до думки, що родоначальник типу тарпана заклав основу східних порід, тобто арабського коня і коней класичної давнини. Мотивують це тим, що більшість ознак домашнього коня схожі на ознаки тарпана. Щодо гуцульського коня, то його близькість до тарпана доводять фактами великого поширення серед них мастей диких порід - мишастої, буланої, солової. Гуцульську породу коней, без сумніву, можна віднести до старовинних, тому що зустрічаємо відомості про них ще з 1603 року. Не виключено, що ця порода має змішане походження внаслідок складного процесу породоутворення. Міграція коней пов'язана з війнами і мирним переселенням народів, а також свідомим завезенням на інші землі для вдосконалення порід. Під час татарського походу на Гуцульщину було завезено тарпана і навіть коня Пржевальського. Більшість фахівців вважають, що початковою формою утворення гуцульського коня були коні з Монголії і навіть норійські коні, які були завезені сюди ще в часи Римської імперії. З культурних порід на гуцульську породу вплинув арабський кінь, який потрапив сюди під час турецької навали і частих воєн. Від них кінь успадкував міцність і сухість конституції, добрий норов, послушність, витривалість і невибагливість до годівлі, здатність адаптуватися до складних умов. Були спроби поліпшити гуцульського коня іншими породами. В Закарпатській області, починаючи з 20-х років, для парування використовували жеребців- плідників чистокровної верхової породи. Але значного ефекту не отримано. На створення гуцульської породи суттєво вплинули природно-кліматичні, фізико-географічні, соціально-економічні фактори, а також умови годівлі та експлуатації.

Які характерні риси племінного гуцульського коня?

По-перше, висота у холці: у кобиломатки до 1.32 - 1.36 мм, а в жеребця до 1,38 - 1,40 мм. Цей кінь низькорослий, гармонійної будови. Має Темні смуги по хребті і на передпліччі, на передніх ногах і на лопатці. Ці ознаки якраз говорять про те, що він прямий нащадок диких коней. Щодо будови тіла, то задня частина зрізана. У ваговозів, наприклад, роздвоєний клуб, а тут округлий і прямий. Це допомагає коневі в русі по гірській місцевості, адже при хотьбі йому легше відштовхуватися ногами у складних умовах і не тягне назад. Масть такого коня-різна, а найбільше гніда різних відтінків, ворона, гнідоряба або вороноряба. Я навіть найшов одну кобилу у Верховині сіро-рябої масті. Це велика рідкість. Дуже рідко зустрічаються білі і сірі коні. Часто у жеребців і кобиломаток буває пишна грива на два боки і пишний хвіст. На відміну від Гуцульщини, де цих коней використовують на польових роботах, у Польщі переважно використовують для кінного туризму. У польській літературі читав, що це є відмінний сімейний кінь, добре впливає на розвиток дитини, виховує любов до тварини, доброту і милосердя. І головне, що він невибагливий ні до годівлі, ні до утримання. Знаємо, що на Гуцульщині взимку дають переважно сіно і воду. І попри це він має непогані відгодівельні якості. Якщо він активно задіюється на роботі, а іноді буває неякісне сіно, то навесні можна побачити, що вони низької вгодованості, а коли виходить на пасовисько, то буквально за якихось 2-3 тижні блистить. І при такій неякісній годівлі може виконувати складну роботу. Норовисті коні трапляються рідко. Але це не є вроджена вада- вона залежить суто від господаря: якщо він нервовий і десь його бив, то кінь теж буде такий. Ці коні дуже щирі в роботі, але потрібно знати межу у їх використанні, бо легко зіпсувати тварину.

Гуцульські коні мають добрі спортивні якості

Великий попит на цих коней став після розпаду колгоспів. Техніку використовувати у гірській місцевості складно, а ділянки роздрібнені. Тому поголів'я коней збільшилося.

Де розводять коней гуцульської породи?

У Львівській, Закарпатській, Івано-Франківській і Чернівецькій областях. До 1992 р. були племінні ферми і колгоспи, а також лісгоспи, які займалися цим. Але згодом колгоспи були ліквідовані, а з ними були знищені і племінні ферми: частину коней роздали людям, а жеребців було скастровано. Коли я закінчив аспірантуру, захистився і прийшов на Гуцульщину, попав якраз на той стан, коли племінних ферм уже не було і треба було якось збирати по голові з того, що залишилося, аби зберегти генофонд і вести селекційно-племінну роботу. Було багато листів - звернень у різні інстанції. Пішла нам назустріч Академія аграрних наук і створили при Коломийській племстанції, де я тоді працював, проект "Формування гуцульської породи коней в українських Карпатах". Було непогане фінансування, заплановано будівництво кінного заводу. Але криза набрала розмаху і багато кінних заводів закрилося.

Згодом створили ще один проект при Академії аграрних наук. Його суть полягала в тому, що при чистопородному розведенні мав бути допущений факт імбривінгу (родинного спаровування). І помічено, що може бути ефективний процес розведення, якщо прилити крові диких коней Прживальсько, оскільки цей кінь досить витривалий, може переносити температуру + 50 і - 50. Ідея була підтримана науковцями. Я навіть завіз з Асканії Нової чотирьох коней (три жеребці і кобиломатку), але були допущені певні помилки при транспортуванні, а це було влітку при 30-градусній спеці в індивідуальних клітках, тому коні захворіли на легені і загинули. Ця програма не мала свого продовження. Але процес збереження гуцульської породи коней тривав. Пізніше я створив у Косові дослідне господарство "Прикарпаття" при Прикарпатському інституті агроекології і технології. Але складні економічні умови зарізали цей проект.

А чи не виникало бажання у приватних осіб, бізнесменів завести собі цю породу?

Відомий у наших краях бізнесмен Анатолій Попадюк побудував сучасну конюшню у с. Лісна Слобідка Коломийського району, де має вже 36 коней гуцульської породи. На високому рівні налагоджена селекційно-племінна робота. Нещодавно було створено у фермерському господарстві "Заріччя", що в Рожнові Косівського району племінну станцію "Племрепродуктор" з розведення цієї породи. Минулого року придбав одну пару коней Івано-Франківський парк ім. Т.Шевченка. Також минулого року придбав двох лошат підприємець зі Сколе, що на Львівщині. Він має у гірській місцевості своє господарство, хоче використовувати коней у туризмі. Тобто запит є. Недавно дзвонили з Києва. Там також роблять племрепродуктор, навіть є якісь манежі чи іподром, мають чистокровних коней і хочуть ще гуцульської породи.

Чи не намагалися залучати до роботи спонсорів, благодійників?

У 2001 році ми вийшли на Міжнародну благодійну фундацію зі США "Хайфер Проджер Інтернешнл". З її допомогою був відкритий перший проект з відродження зникаючих порід тварин на Гуцульщинві. За рахунок коштів цієї акції було роздано 30 кобиломаток гуцульської породи громадянам у приватний сектор і кожен, хто її отримав, мав спарувати з чистопородним жеребцем, виростити і перший приплід жіночої статі і в дворічному віці передати ближньому задармо і тоді ця кобила залишається його власністю. Крім того фундація допомогла годівлею, давали міндобриво для покращення сінокосів, пасовищ, ветеринарні препарати, науково-консультаційні послуги. В рамках проекту було проведено багато тренінгів.

Відомо, що в Польщі і Словаччині використовують цю породу в туризмі і гіпотерапії (лікування на конях). А в Україні цим займаються?

Є вже і в нас. Було зауважено ще раніше, що кінь має позитивну біоенергетику і температуру тіла вищу від людської. Це використовується при хворобах опорно-рухового апарату і надзвичайно високі результати при реабілітації дітей, хворих на церебральний параліч. Нещодавно був створений селекційний племконецентр у Сваляві Закарпатської області при санаторії "Квітка полонини". Там є племінна ферма. І зафіксовано прекрасні результати лікування на конях.

Гуцульський кінь

У Косові є готельно-ресторанний комплекс "Легенда Карпат", але там використовують коней у туризмі. Зрештою, в туризмі гуцульських коней використовують практично по всій Гуцульщині, навіть поодинокі господарі, адже на цьому можна добре заробити, набагато більше як на лісорозробках чи інших роботах. Туристи мають вибір: їзда верхи, на бричках, а взимку на санях.

А в спорті використовується?

У цієї породи непогані швидкісні і спортивні якості. Гуцульський кінь здатний на перехід по колоді, верхові скачки, перескакування через жердину тощо. У 2006 р. я вперше провів спортивні змагання між гуцульською порподою коней і решта порододами. І ми побачили, що цей кінь дуже добрий на перешкоди. Звичайний кінь ніяк не міг перейти по колоді, майже годину його мордували, а гуцульський перейшов з першого разу. Гуцульські коні розумні і легко піддаються тренуванню.

Якщо господар хоче придбати коня додому він має таку можливість? Скільки коштує такий кінь?

Гуцульський кінь є значно дорожчий. Тому багато людей не дуже зацікавлені- дасть дешевше і візьме простого, який не має документації і не має племінної цінності. Племінний дорослий кінь коштує від півтори до двох тисяч американських доларів. Звичайна неплемінна кобила на базарі наполовину дешевша.

Можна бути спокійному, що ця порода збережеться?

Саме так. Для цього є достатньо ресурсів. Єдине питання, що треба створити державне підприємство, племрепродуктор, бо в умовах підприємця чи фермера важко. Запорукою збреження і розведення є все таки кінний завод. Наприклад в Румунії кінний завод існує ще з 1890 року на полонині, де можна випасати і заготовляти годівлю. У нас проблема з полонинами: далекі не підходять, а ближні уже продані або хтось претендує.

Источник: http://www.chasipodii.net/article/5709/

Лошадь, её происхождение, история и разновидности
Классификация лошадиных пород
Чистокровная арабская лошадь
Сирийская лошадь
Туркменская Текинская лошадь
Карабахская лошадь
Верберийская лошадь
Чистокровная английская лошадь
История английского чистокровного коннозаводства
Англо-арабская лошадь
Оксидентальные породы
Шайрская лошадь
Суффолькская лошадь
Першеронская лошадь
Булонская лошадь
Бретонская лошадь
Лошадь Пуату (муловодство)
Арденская лошадь
Фламандская и Брабантская лошади
Пинцгауэрская лошадь
Ютландская лошадь
Датская лошадь
Битюгская лошадь
Норвежская (Дэльская) лошадь
Гудбранздальская лошадь
Фюрдская лошадь
Эстонский клеппер
Обвинская, мезенская, вятская лошади
Жмудская лошадь
Финская лошадь
Пони (эксмур, ньюфорест, уэльс, дартмур, шотланд и шетланд)
Исландский пони
Корсикансий пони
Гуцульский пони
Киргизская лошадь
Калмыцкая лошадь
Башкирская лошадь
Кабардинская лошадь
Донская лошадь
Забайкальская лошадь
Минусинская лошадь
Английская охотничья лошадь
Хакнэй
Хёнтер
Норфольк
Родстер
Кливелэндская лошадь
Англо-нормандская лошадь
Лошадь равнины Тарб
Андалузская и Баско-Наварская лошадь
Липпизанская лошадь
Кладрубская лошадь
Тракенская лошадь
Восточно-прусская ремонтная лошадь
Ганноверская лошадь
Ольденбургская лошадь
Мекленбургская лошадь
Голштинская лошадь (Кремиер-марш)
Американский рысак
Рост рекордов в Америке
Выведенные в Россию американские рысаки
Рысаки и иноходцы
Конеразведение в Америке
Русский рысак
Улучшение рекордов в России
Орлово-ростопчинская лошадь
Стрелецкая лошадь
Краткий обзор русского конеразведения
Главнейшие сведения по анатомии и физиологии лошади
Скелет (учение о костях) лошади
Мышцы (учение о мускулах) лошади
Нервная система (учение о нервах) лошади
Кровеносная и лимфатическая система (учение о сосудах) лошади
Обмен веществ лошади
Пищеварительный аппарат лошади
Дыхательный аппарат лошади
Мочеотделительный аппарат лошади
Органы чувств (зрение, слух, осязание, вкус, обоняние) лошади
Органы размножения лошади
Духовная жизнь (животный интеллект) лошади
Движение (механизм движения) лошади
Шаг, рысь, галоп и перемена ног на галопе лошади
Распределение зубов по форме и месту во рту лошади
Зубная формула лошадей
Число зубов у лошади, время их прорезывания и смена
Способ осматривания зубов лошади
Прорезывание и стирание молочных резцов лошади
Стирание чашечек на постоянных резцах лошади
Овальный период лошади
Заед лошади
Неправильные зубы лошади
Искусственные зубные чашечки лошади
Сравнительный возраст лошади и человека
Болезни зубов лошади
Развитие отдельных частей тела лошади
Различные воззрения иппологов
Как научить повиноваться посылам дурноезжую лошадь
Как выработать правильный постав головы и шеи у дурноезжей лошади
Как заставить дурноезжую лошадь брать повод

Если лошадь сама приняла повод, то ее можно осаживать
Естественный постав
Упражнения и элементы выездки
Уменьшение и увеличение вольта
Осаживание
Продольное сгибание лошади
Езда в два следа
Короткий полувольт
Индивидуальная езда
Фигурная езда
Езда в поле
Облегчение в седле
Езда в гору и под гору
Плавание
Прыжки на лошади
Обучение лошади прыжкам
Подход к препятствию
Поведение всадника в момент прыжка
Ошибки лошади во время прыжка
Голос
Кавалетти

Теория компенсации
Наружные формы лошади
Теория профессора Гербен
Описание отдельных частей тела лошади
Неправильное положение передних ног лошади
Бабки
Спина
Поясница
Пах
Круп
Положение таза
Форма бедер
Неправильное положение задних ног
Скакательный сустав
Правильная постановка ног
Определение работоспособности по формам
Исследование глаза
Пакостники
Копыта лошади
Недостатки скакательного сустава
Курба
Выводка лошади
О торговле лошадьми
Об измерениях лошади
Промеры известных лошадей
Конюшня
Значение хорошей конюшни
Качества и свойства строительных материалов
Составные части воздуха
Вентиляция
Пол
Предосторожность от мышей и крыс
Подстилка
Матрацная система
Стойла
Денники
Ясли
Двери
Окна
Чистка конюшни
Потолок
Планы и фасады конюшен
Амбар для фуража
Сарай для сбруи и седел
Призовая конюшня. Скаковая и рысистая
Верховая езда
Обучение всадника
Как выработать правильную посадку
Равновесие
Раскрепощенность мышц
Как научиться входить в ритм движения лошади
Управление мышцами пояснично-крестцового отдела
Напряжение правой и левой сторон мускулатуры пояснично-крестцового отдела
Одностороннее напряжение мускулатуры пояснично-крестцового отдела
Контакт всадника с лошадью
Как научиться управлять лошадью
Управление шенкелями
Положение шенкелей
Положение стремян
Положение коленей
Положение ступней всадника
Сохранение равновесия
Равновесие и управление корпусом
Воздействия корпусом
Равновесие при поворотах
Воздействия корпусом в стороны
Воздействия поводьями
Воздействия мышцами пояснично-крестцового отдела
Как выезжать лошадь
Подготовка лошади
Цель выездки лошади
Основные взгляды на выездку
Процесс выездки
Приучение невыезженной лошади нести всадника
Вторая стадия выездки
Как приучить лошадь повиноваться посылам
Что характерно для лошади, повинующейся посылам
Как узнать, что лошадь повинуется посылам
Как понять, что лошадь полностью раскрепощена
Как всаднику понять, что его лошадь повинуется шенкелям и воздействиям пояснично-крестцового отдела
Как узнать, повинуется ли лошадь поводьям
Как понять, что лошадь идет в равновесии
Когда лошадь двигается прямо
Как приучить лошадь повиноваться посылам
Обучение лошади повиновению посылам
Приучение невыезженной лошади повиновению посылам
Обучение дурноезжей лошади повиновению посылам
Пугливость лошади
Лошадь козлит
Лошадь встает на дыбы
Лошадь понесла
Отказ лошади двигаться вперед с места
Лошадь прижимается к стенке манежа
Как отучить лошадь от дурных привычек
Исправление дурноезжих лошадей
Ошибки при исправлении дурноезжих лошадей
Что такое езда в сборе
Сбор и выпрямление
Обычный постав
Искусственный постав
Предстартовые упражнения
Посылы на начало движения с места на рысь и остановку
Шаг и рысь
Езда с приниманием
Повороты на месте
Повороты на передних ногах
Повороты на задних ногах
Переход на галоп
Галоп
Повороты на движении
Приземление
Соревнования
Взнуздывание
Подседлывание
Бинты
Вспомогательные поводья
Хлыст
Шпоры
Корда

 


Продажа лошадей гуцульской породы в Карпатах (Закарпатье)